• Anglický aktívny týždeň

• Vo februári navštívil našu školu lektor Austin Rhodes z New Jersey v USA. Niektorí žiaci s ním absolvovali intenzívny týždenný jazykový kurz ACTIVE ENGLISH WEEK.

Cieľom aktvity bolo prelomiť jazykovú bariéru a poskytnúť žiakom kontakt s ,,native speakerom“, s ktorým zažili počas piatich dní intenzívnych 30 hodín hravej a prirodzenej výučby. Stretnutie s anglicky hovoriacim lektorom bol skvelý spôsob ako prekonať stres z rozprávania v cudzom jazyku. Austin využíval frontálnu metódu výučby, žiakom ponúkol jedinečný obsah založený na osobných skúsenostiach. Bol veľmi priateľský a bezprostredný. Žiaci mali možnosť zlepšiť sa v komunikácii, osvojiť si gramatické pravidlá a okamžite ich aplikovať do praxe. Strávili skvelý týždeň, ktorý bol pre nich určite inšpiráciou v učení sa nielen anglického jazyka. Pamiatkou pre nich budú certifikáty z jazykovej školy Sidas, s ktorou sme aktivitu spoločne zorganizovali.

• Úspech vo vedomostnej súťaži

• Každoročne naša škola sprostredkúva pre žiakov rôzne druhy súťaží. Patria sem aj

Všetkovedko pre žiakov 2. – 4.  ročníka a Expert geniality show pre žiakov 5. – 9. ročníka. V súťaži Všetkovedko sa v tomto školskom roku veľmi pekne darilo Matejovi  Karvašovi, Stanislave Mišíkovej, Eme Štefankovej, žiakom 2. ročníka a štvrtákovi Matúšovi Mišíkovi, ktorí sa umiestnili v rámci Slovenska spolu so svojimi vrstovníkmi na peknom 1. mieste. Na 6. mieste v rámci Slovenska sa umiestnila žiačka 3. ročníka Michaela Kubášová. Všetkým srdečne blahoželáme a želáme ešte veľa úspechov.

• Fašiangový karneval

• V piatok 10. februára sa všetci žiaci 1. stupňa akoby šibnutím čarovného

prútika premenili na rôzne rozprávkové postavy, zvieratká, športovcov, ale i speváčky či

hasičov. Fašiangový karneval sa mohol začať v krásne vyzdobenej telocvični, kde strávili

pekné dopoludnie plné zábavy, tanca a súťaží. Naše pani kuchárky pripravili pre žiakov

chutné šišky, na ktorých si všetci veľmi pochutili. Na záver dostali všetky masky malú

odmenu. Už teraz sa všetci tešíme na ďalší karneval.

• Ocenenie vo výtvarnej súťaži

• Naša ôsmačka Eva Sivoková sa 9. februára zúčastnila slávnostného vyhodnotenia regionálnej výtvarnej súťaže Čaro Pohronia. Súťaž vyhlásila Stredná odborná škola Žarnovica a Evkina práca s názvom Čaro zvolenského zámku sa umiestnila na 3. mieste. Diplom a vecnú cenu jej odovzdal riaditeľ strednej školy. Evke srdečne gratulujeme.

• Plstenie v školskom klube

• Pani vychovávateľky pripravili v spolupráci s Pohronským osvetovým strediskom Žiar nad Hronom tvorivé dielne. Na začiatku dostali deti v školskom klube plstený tvar – srdiečko alebo kruh, na ktorý pripichávali ihlou plsť rôznej farby. Činnosť priniesla medzi všetkých radosť z ručnej práce. Každé dieťa si vyrobilo pre seba plstenú brošňu, ktorá im zostane na pamiatku alebo ju darujú maminke.

• Európska únia v kocke

• Sme Európania. Povedomie o význame, potrebe, aktivitách, ale aj nedostatkoch, na ktorých musíme neustále pracovať v súvislosti s Európskou úniou, k nám prišli šíriť lektorky z občianskeho združenia Vidiecky parlament na Slovensku.

Prednáška Europe Direct obsahovala základné oboznámenie žiakov 8. a 9. ročníka s inštitúciami Európskej únie. Lektorky predstavili členov únie a ich zástupcov v parlamente, žiaci spoznali aj  prácu a pôsobenie najvýznamnejších Slovákov v europarlamente. Aplikácia KAHOOT umožnila žiakom zapojiť sa do vedomostnej súťaže v závere stretnutia.

Platforma Vidieckeho parlamentu na Slovensku zastrešuje podujatia ako Vandrovalo vajce, o najkrajšej kraslici alebo Vidiecka žena roka „Ženy do voza aj do koča“. Práve druhé menované podujatie hosťovala aj naša obec v októbri 2023.

• Druháci vo svete hmyzu

• Na hodinách prvouky sa učili druháci o živote včiel a mravcov. O tomto užitočnom hmyze sa s pani učiteľkou veľa rozprávali, čítali a dozvedali rôzne zaujímavosti. Šikovní žiaci nelenili a vzali do ruky farby, lepidlá, nožnice, kartóny a začali tvoriť.  Mraveniská, úle, vajíčka, larvy, kukly, mravce a včely zdobili o chvíľu celú triedu, v ktorej to tiež počas práce vyzeralo ako vo veľkom  mravenisku. Deťúrence boli nápadité, usilovné a vytvorili krásne práce.

• Cyklus poučných prednášok

• Preventívno-vzdelávacie prednášky o správnom fyzickom, psychickom a sociálnom vývoji dospievajúcej mládeže sa po roku opäť zrealizovali ako edukačný program pre žiakov našej školy. Lektorka sa venovala témam prevencie a rizikovým faktorom v období dospievania, ich sociálnym dopadom na vzťahy v rodine, v škole a v komunite kamarátov. Cieľovou skupinou boli chlapci a dievčatá zo 4. až 9. ročníka. Prednášky viedla Mgr. Viera Holecová. Štvrtáci sa venovali obdobiu prechodu z detstva do dospievania, správnej životospráve, fyzickým zmenám, hygiene a našej intimite. Piataci a šiestaci spoznali plusy a mínusy online sveta. Žiaci zo siedmeho ročníka získali nové informácie o rizikových faktoroch v období dospievania a ich vplyve na zdravie. Chlapci z ôsmeho a deviateho ročníka si vypočuli prednášku o HIV víruse. Dievčatá sa dozvedeli o prevencii, príčinách a trestnoprávnych aspektoch sexuálneho zneužitia a znásilnenia. Z prednášok vyplynulo, že v období dospievania potrebujú byť deti obklopené ľuďmi, ktorým dôverujú, s ktorými sa môžu porozprávať o rôznych témach a problémoch.

Témy prednášok:

žiaci 4. ročníka: Z húsenice motýľom

žiaci 7. ročník: Báť, či nebáť sa...?

žiaci 5. a 6. ročníka: SI online 2

žiaci 8., 9. ročníka- chlapci: Láska bez rizika- HIV a iné...

žiaci 8., 9. ročníka- dievčatá: Tak TO nechceš!