Balóny a girlandy vo vyzdobenej sále netrpezlivo čakali na žiakov 1. stupňa, ktorí sa 9. februára 2018 o deviatej hodine stali vysnívanými postavami z rozprávok a filmov. Hudba, tanec, súťaže i tradičné lekvárové šišky boli súčasťou fašiangovej atmosféry. Piatkové dopoludnie, ktoré pripravili pedagogickí zamestnanci školy, bolo pre všetkých žiakov veľkým zážitkom.
Lyžiarsky výcvik 2018 Selce – Čachovo
Prešiel rok a žiaci našej školy dostali opäť možnosť zúčastniť sa lyžiarskeho výcviku v stredisku Selce – Čachovo pri Banskej Bystrici. Odchádzali síce v menšom počte, ale všetci plní očakávaní. Po príchode ich priamo pod lyžiarskym svahom privítal penzión Selčianka, ktorý im na 5 dní poskytol príjemné ubytovanie a výbornú stravu. Hneď prvý deň sa žiaci zoznámili s výstrojou, svahom a ukázali čo dokážu, veď piati z nich stáli na lyžiach po prvýkrát. Ďalšie dni si lyžovanie užívali, niektorí aj trošku trápili, ale hlavne sa neustále zdokonaľovali. Na tretí deň sa už všetci vozili kotvou a pomou v hornej časti svahu. Okrem výbornej lyžovačky si žiaci každý deň užili zaujímavý program, ktorý pre nich pripravili p. učiteľ Babothy a p. učiteľka Turčanová, popri tom zvládali hrať ešte aj stolný tenis. Konečne prišiel deň pretekov, kde prekonávali sami seba a ukázali, čo sa naučili. Každý sa stal víťazom, za čo bol odmenený vecným darom, sladkosťou, diplomom či medailou. Posledná spoločná fotka, pohľad na svah, smútok z odchodu, ale hlavne spokojnosť, že sa všetci vrátili domov zdraví, spokojní, plní neopakovateľných zážitkov- aj o tom bol lyžiarsky výcvik 2018. Dovidenia o rok.
OZNAM
Chemická show
Fyzika, chémia a zábava. Tri slová, ktoré si ťažko predstaviť v jednej vete. Opak je pravdou. Vďaka interaktívnemu programu ŠKOLA HROU, mohli naši žiaci vidieť a aktívne sa zúčastniť na pokusoch, chemických reakciách, vizuálnych efektoch a aj na príprave zábavných hračiek. Pre žiakov druhého stupňa si okrem šľahajúcich plameňov či lietajúcich bublín pripravili nadšenci vedy výklady experimentov a recepty ako na prípravu želatín či tekutého piesku a hopsajúcej hmoty.
Vianočná besiedka
Čas blížiacich sa Vianoc je predzvesťou konca starého a začiatku nového kalendárneho roka. Vianočné besiedky pod ozdobeným stromčekom sú v našej škole tradičným symbolom tohto obdobia pre žiakov, rodičov aj pedagógov. Posledný školský deň v roku 2017 sa niesol v čarovnej a neopakovateľnej atmosfére. Pekné scénky s vianočnou tematikou sa striedali s básničkami, tančekmi, vinšami, hrou na hudobných nástrojoch a piesňami. Jedna z nich bola „zaspievaná” netradične, v posunkovej reči. Naše poďakovanie patrí všetkým, ktorí prispeli k príjemnému zážitku z tohto milého podujatia a my sa naň tešíme opäť o rok.
Exkurzia Krakow
Vyučovanie dejepisu nemá hraníc. Svoje o tom už vedia aj naši deviataci. Na konci apríla od 27. - 29. sme sa rozhodli opustiť školské lavice a prežiť kus histórie druhej svetovej vojny aj na vlastnej koži. Navštívili sme Koncentračný tábor Auschwitz- Birkenau v Osvienčime, prešli sme sa miestami krutých osudov a príbehov, pri ktorých búšia srdcia. Žiaci si tak vďaka rukolapným dôkazom môžu budovať a dotvárať vlastné názory na dianie, ktoré v dejinách nemá obdoby. Aby sme užitočné spojili aj s príjemným, prežili sme ďalší deň spoznávacou exkurziou na zámku Wawel v Krakowe. Na spiatočnej ceste sme strávili posledné hodiny exkurzie v soľnej bani Wieliczka.
Vianočná burza
Vestibul našej školy sa 21. decembra počas 4. a 5. vyučovacej hodiny premenil na veľké vianočné trhovisko s dlhými radmi zvedavých čakajúcich. Stoly boli plné vyrobených ozdôb, vencov, sviečok, napečených dobrôt, rôznych hračiek... Žiaci si mohli za symbolickú sumu kúpiť drobnosti pre radosť a ochutnať vianočný punč. Zároveň mali možnosť ukázať obchodného ducha a manuálne zručnosti pri výrobe a predaji vlastnoručne vyrobených produktov. Očakávanie, atmosféra a spokojnosť s vianočnou burzou nám opäť potvrdili záujem, šikovnosť a kreativitu našich žiakov. Predvianočnú akciu podporili nielen žiaci, učitelia, ale aj rodičia. Výťažok z podujatia ako každoročne aj teraz, poputuje do triednych fondov jednotlivých tried. Za účasť, záujem a podporu všetkým ďakujeme!
Jarné upratovanie
Žiaci ani tento rok nezaháľali a priložili pomocnú ruku k jarnému upratovaniu areálu školy. S pedagogickým zborom sa jarnej brigády zúčastnilo v sobotu 7. apríla tridsaťsedem pracantov. Spoločne sme vyhrabali sad, upratali parkovisko pred školou, priestory pri školskom klube okolo sedenia, hojdačiek a multifunkčného ihriska. Po pracovnom dni sme si v dobrej spoločnosti vychutnali obedové pohostenie organizované obcou Trnavá Hora.
Vianočné a novoročné želanie
Dejepisná exkurzia Košice
Od 8. do 9. decembra naši deviataci spoznávali krásy mesta Košice. Exkurzia bola zameraná na návštevu Technického a Východoslovenského múzea, Dómu svätej Alžbety a prehliadku historického centra. Spoločne sme sa vybrali aj na Žigmundovu vežu či do Miklušovej väznice. Z exkurzie nám zostalo množstvo fotografií a ešte viac krásnych spomienok.
Vianočná burza
Mikuláš v obci
Po dlhej ceste odmeňovania detí nevynechal Mikuláš v predvianočnom čase ani Trnavú Horu. Kultúrny dom sa stal jeho cieľovou stanicou 9. decembra 2017. Čakanie na mikulášsky sprievod využili obyvatelia obce všetkých vekových kategórií prezentáciou vlastných výrobkov a kultúrnym programom, do ktorého prispeli aj žiaci 1., 2. a 3. ročníka našej školy.
Zápis do 1. ročníka
Do galérie Zápis do 1. ročníka boli pridané fotografie.
7
Mikuláš v škole
Celý kraj sťa striebro svieti.
Príď, Mikuláš, prosia deti.
Chytro sadaj na sane,
v školičke ťa čakáme.
Našou školou sa 6. decembra rozozneli veršovanky a piesne. Upustilo sa od tradičného vyučovania. „Na svätého Mikuláša, neučí sa, neskúša sa...,“ a tak s podporou združenia rodičov a deviatakov mohol našu školu poctiť svojou návštevou svätý Mikuláš. Prišiel v sprievode anjelov a čertov, aj s balíčkami. Vo vestibule školy sme spoločne so žiakmi strávili príjemné dopoludnie pri kultúrnom posedení. A to aj vďaka novým školským pomôckam, akými sú dva nové veľkoplošné LCD televízory či vianočnej výzdobe v priestoroch školy.
Uvítanie detí do života
19. novembra 2017 sa konalo slávnostné uvítanie do života novonarodených občanov obce Trnavá Hora. Od januára sa narodilo 8 detičiek. Naši tretiaci ich privítali milým programom. Spoločne im popriali zdravie a veľa úsmevu v živote.
Mikuláš v škole
Finančná gramotnosť
Financie hýbu svetom a sú neoddeliteľnou súčasťou života človeka. O tom sa presvedčili aj naši ôsmaci a deviataci pod vedením odborného lektora na problematiku finančnej gramotnosti. Počas dopoludní v dňoch 6. a 7. novembra si mohli žiaci vyskúšať rôzne formy hospodárenia s financiami prostredníctvom hry s názvom Finančná sloboda. Bankové produkty, sporenia, poistky, akcie či dlhopisy už nie sú pre nich cudzími pojmami. Aj takouto netradičnou formou vzdelávania sa snažíme rozšíriť obzor vedomostí našich žiakov.
Slávnostná imatrikulácia
Pre žiakov 1. ročníka bola imatrikulácia, ktorú pripravili druháci a ich pani učiteľka, veľkým zážitkom. Vstup medzi trnavohorské žiactvo úspešne absolvovali 16. novembra 2017 za prítomnosti rodinných príslušníkov a vedenia školy. Svojimi vedomosťami a zručnosťami potvrdili, že budú dôstôjnými reprezentantmi našej školy.
Exkurzia na Bradlo a hrad Červený Kameň
Spolu s našimi deviatakmi sme si pripomenuli historicky dôležitý medzník slovenskej štátnosti. Pri príležitosti 99. výročia vzniku Československa sme zorganizovali exkurziu na Bradlo. Život významných dejateľov, okrem iných najmä Milana Rastislava Štefánika, nám sprostredkoval kurátor pamätnej výstavy Matúš Valihora. Prostredníctvom architektonického skvostu Mohyly na Bradle sme sa dozvedeli mnohé o láske k našej vlasti a obeti, ktorú boli dejatelia ochotní darovať pre novovzniknutý štát. Deviataci sa mohli aj čo to dozvedieť o práci architekta, na príklade toho najvýznamnejšieho, akého Slovensko kedy malo, Dušana Samuela Jurkoviča. Po výklade sme spoločne zamierili k Mohyle, kde sme si uctili pamiatku letca, astronóma, ministra vojny ČSR a významného štátnika M.R. Štefánika.
Exkurzia následne pokračovala prehliadkou Múzea Červený Kameň, kde sme mohli vidieť vývoj bytovej kultúry šľachty a meštiactva na Slovensku. Vrámci prehliadky aj mnohé umelecké diela a exponáty pôvodom z Talianska a Rakúska či ohromujúce priestory pod hradom.
Podľa slov Matúša Valihoru: „k pocte svojej a k pocte ostatným,“ sme zažili obohacujúci zážitok a prežili deň v dobrej spoločnosti priateľov.
Projekt „ZÁLOŽKA“
Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave a Knižnica J. Mahena v Brne vyhlásili k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 8. ročník česko-slovenského projektu pod názvom Záložka do knihy spája školy. Cieľom projektu je nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Do tejto aktivity sa zapojili aj učitelia a žiaci 1. stupňa našej školy. Vytvorili záložky do kníh, na ktorých ľubovoľnou technikou stvárnili tému česko-slovenského projektu Tajuplný svet knižných príbehov. Prostredníctvom registrácie nám bola pridelená škola z Čiech- ZŠ a MŠ v Prostřední Bečve. Po vzájomnej komunikácii sme sa dohodli, že v priebehu mesiaca október 2017 si poštou záložky vymeníme. Prostredníctvom záložiek nadviažeme spoluprácu, žiaci získajú nové kontakty a spoznajú život žiakov v Prostřední Bečve v Českej republike.