Mesiac máj sa pre prvákov niesol v znamení spolupráce s materskou školou. Pri prvej návšteve sa stretli nielen so svojimi škôlkarskými kamarátmi, ale aj s „Notovým Dannym“, ktorý ich poriadne rozveselil. Vďaka nemu sa zoznámili s rôznymi hudobnými nástrojmi, ktorými hrali do rytmu, spievali a tancovali. Druhýkrát sa mali možnosť prváci spolu so škôlkarmi zapojiť do hudobno-pohybových hier na dvore materskej školy. A do tretice kreslili na chodník. Témou bola rozprávka „O troch prasiatkach“. Každá skupina detí odprezentovala svoje umelecké výtvory a školáci boli odmenení aj krásnymi diplomami a sladkosťami.
Múzeum holokaustu
Exkurzia do Múzea holokaustu v Seredi sa už po druhý raz stala súčasťou vyučovania dejepisu. V novootvorenej expozícii, v treťom baraku, sme spoznali život Židov v koncentračnom tábore. Obrazy, predmety, a dokonca aj zvukové vnemy, ktoré súvisia s ťažkou prácou ľudí čakajúcich na transport zarazili nejedného z nás. S deviatakmi sme diskutovali na témy ako: zmena náboženstva, úteky z táborov, vzbury väzňov. Mrazivý pocit v nás zanechal aj pobyt v „dobytčáku“ a prechádzka po „appelplatzi.“ 2. máj, len necelý týždeň pred 74. výročím kapitulácie Nemecka, naplnil naše očakávania, nasýtil zvedavé mysle a zanechal spomienku na mnohé obete nenávisti, ktorú aj dnes cítime v spoločnosti.
Denník z Divadla Jozefa Gregora Tajovského
Niet pochýb, že množstvo udalostí z dejín si zaslúži vyrozprávať svoj príbeh. Naši ôsmaci a deviataci sa o tom mohli presvedčiť v pondelok 20. mája ako diváci v Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Divadelná hra, Denník Anny Frankovej, pripomenula hrôzy vojny a holokaustu. S detským hrdinom sme sa ocitli v stiesnených priestoroch domu rodiny Frankovej. Uvedomili sme si, že pred strachom, nenávisťou a zlobou sa uniká len veľmi ťažko. Posilnení odvahou hlavných hrdinov tak môžeme vysloviť len tichú prosbu a dúfať, že sa etapa krvavých dejín nikdy nezopakuje, ale nebude ani nikdy zabudnutá.
Navštívili sme Maďarsko
K blížiacemu sa koncu školského roka, od 13.-15. mája, sa uskutočnila exkurzia žiakov 5., 6. a 7. ročníka do hlavného mesta Maďarska. Na trase Gődőllő, Budapešť a Szentendre zažili deti množstvo dobrodružstiev spojených s návštevou obľúbeného kaštieľa cisárovnej Sissi, historického centra Budapešti, podmorského sveta v Tropikáriu a prehliadkou Skanzenu – múzea maďarskej dediny. Žiaci si vyskúšali cestovanie moderným metrom bez vodiča, električkou v najrušnejších častiach mesta, plavbou po Dunaji a jazdu historickým motorovým vláčikom. Videli množstvo zaujímavosti ako napríklad: výmenu stráží pred prezidentským palácom, panorámu Budapešti z vápencového brala, výhľad z mestských hradieb a mnohé ďalšie. Žiaci budú na tieto nezabudnuteľné chvíle ešte dlho v dobrom spomínať.
Svetový deň na nástenke
Žiaci našej školy sa opätovne zapojili do súťaže o najkrajšiu nástenku. Témy svetových dní jari skrášlili vestibul školy už po tretíkrát v tomto školskom roku. Na stupeň víťazov vystúpili deviataci s najväčším počtom hlasov. Cieľom súťaže je rozvíjanie kreativity a schopnosti vzájomnej spolupráce v kolektíve spolužiakov. Pred nami je ešte posledné kolo súťaže a my sa už teraz tešíme na originálne, pestré a pútavé nástenky.
Návšteva B. Bystrice
Do galérie Návšteva B. Bystrice boli pridané fotografie.
20
Environmentálna výchova v základnej škole
Ochrana životného prostredia by mala byť súčasťou nášho každodenného života. Nezabúdajú na to ani žiaci základnej školy, ktorí sa starajú o okolitú prírodu. V zime prikrmujú vtáčiky, ktorým sypú potravu do vlastnoručne vyrobených a vyzdobených búdok. Na jar sa zúčastňujú brigád, ktorými skrášľujú okolie školy a podieľajú sa na čistení častí našej obce. Škola každoročne organizuje zber papiera, ktorý aktuálne prebieha. V minulom školskom roku sa vyzbieralo 5200 kg papiera, v predminulom 4280 kg. Ocenení sú tradične jednotlivci i triedne kolektívy. Žiaci sa zapájajú do projektov a súťaží s environmentálnou tematikou. Zbierajú plastové vrchnáky a použité batérie, v škole denne separujú papier, plasty, sklo. V každej triede sa nachádza nádoba s mydlom a jednorazové papierové utierky, ktoré po použití odhadzujú do samostatného smetného koša, aby zbytočne nezaberali miesto medzi ostatnými odpadkami. Každý v škole vie, kde patrí banánová šupka, alebo ohryzok z jabĺčka, pretože nedávno nám pribudla ďalšia nádoba na bio odpad. Denne ich k tomu vedú pedagógovia, ktorí formujú environmentálne myslenie a vzťah našich detí k životnému prostrediu. Téme ekológia sa venujú prostredníctvom prierezovej témy environmentálna výchova, ktorá je súčasťou prírodovedy, vlastivedy, biológie a iných predmetov. Cieleným procesom sa snažia u žiakov vypestovať citový vzťah a lásku k prírode.
Spoznávanie slovenskej ľudovej kultúry
Téma ekológie, odpadov a separovania je v dnešnej dobe veľmi rozoberaná. Touto problematikou sa zaoberali aj mladí ľudia z projektu Erasmus+. Je to medzinárodný projekt, ktorého sa zúčastnilo 28 ľudí vo veku 17 – 25 rokov zo 4 krajín Európy: Nemecko, Bulharsko, Chorvátsko a Slovensko. Ubytovaní boli v zruboch Pod Borovicou. O pekný kultúrny program sme sa postarali my, z krúžku Ľudového tanca dňa 9.4.2019.
Do you 'speak' Slovak folk culture? Yes, I do.
The theme of ecology, waste and separation is being widely discussed in these days. Young people from the international project Erasmus+ also addressed this issue. The project was attended by 28 people aged 17-25 from 4 European countries: Germany, Bulgaria, Croatia and Slovakia. They were staying at log cabins Pod Borovicou. We, from the Folk-Dance ensemble, took care of a nice cultural program on April 9, 2019.
Cyklus prednášok ,,Dospievam..."
Cyklus prednášok s kvalifikovanou lektorkou pod názvom ,,Dospievam...“ absolvovali 16. apríla žiaci 4.- 9. ročníka. Dotkli sa obdobia prechodu z detstva do dospievania, anatómie pohlavných orgánov, hormónov, správnych hygienických návykov, základov reprodukčného zdravia, fyzického a psychického dozrievania, preventívnych prehliadok, prevencie pohlavných chorôb, vzniku a vývoja ľudského jedinca, zmeny vzťahov s okolím prostredníctvom tém ,,Z húsenice motýľom, Dospievam alebo život plný zmien, Na štarte k mužnosti. Žena ako symbol života, Cesta k MUŽnosti.“ Prednášky, ktorých sa zúčastnili chlapci a dievčatá zvlášť, boli súčasťou výchovy k manželstvu a rodičovstvu a prierezových tém, ktoré plnia plán školského vzdelávacieho programu.
Zápis do 1. ročníka
Škôlkari z Trnavej Hory a z Hronskej Dúbravy navštívili 27. marca našu školu, aby sa oboznámili s jej priestormi a stretli s veľkými kamarátmi, školákmi. S prváčikmi si spoločne zaspievali a zatancovali, šikovnými rúčkami vyzdobili veselý obrázok, v telocvični si so žiakmi zacvičili a zasúťažili, s pani učiteľkou sa zahrali pomocou výučbového programu na interaktívnej tabuli.
8. apríla sme sa opäť stretli. Básničky, pesničky, kreslenie, strihanie, poznávanie geometrických tvarov nebol pre 18 budúcich prváčikov žiadny problém. Už teraz majú mnohí doma školskú tašku a my sa na nich v novom školskom roku všetci veľmi tešíme!
MDD
Do galérie MDD boli pridané fotografie.
12
Návšteva útulku
1. apríla sa žiaci 7. ročníka vybrali do útulku OZ Strážni anjeli v Žiari nad Hronom. Ich návšteve predchádzalo rozhodnutie o správnej investícii finančných prostriedkov získaných vo vianočnej burze. Okrem sumy vo výške 30€ venovali psíkom aj svoj čas pobytom v okolitej prírode.
Čistenie okolia obce
Naši žiaci opäť ukázali, že nie sú k svojmu okoliu ľahostajní a záleží im na príjemnom, čistom prostredí. Najprv sa ôsmaci a deviataci podieľali na čistení Kľačianskej doliny. Onedlho si environmentálnu akciu zopakovali žiaci šiesteho a siedmeho ročníka a zbierali komunálny odpad a plasty v okolí cesty smerujúcej na Kľačany. Pán starosta sa postaral o ochranné rukavice, odpadkové vrecia a odvoz odpadu. Prispel aj malým občerstvením. Desiatky plných vriec vyviezli zamestnanci obecného úradu. Sme hrdí na to, že naši žiaci vedia nezištne konať a cítia s prírodou. Všetci odchádzali s dobrým pocitom, že aj vďaka nim je tu zas o niečo krajšie.
Aj my sme rozsvietili modrú
Autizmus je celoživotná porucha vývinu, ktorú charakterizujú nedostatky v oblasti komunikácie, sociálnej interakcie a predstavivosti. Problémy sú spojené s poruchami verbálnej reči. Deti trpiace autizmom potrebujú špeciálne vzdelávanie a starostlivú celoživotnú výchovu. Porucha uzatvára jedinca v jeho vlastnom svete, pričom mu sťažuje schopnosť hrať sa, vnímať a chápať bežné vnemy. Symbolom autizmu je modrá farba, teda farba komunikácie a ústredná farba celej kampane Rozsvieť modrú, obleč modrú. Na celom svete sa kampaň konala 2. apríla. Aj naša škola túto krásnu myšlienku v tento deň podporila.
Zápis do 1. ročníka
Jarné upratovanie v obci
Krásne slnečné počasie v sobotu 23. marca signalizovalo, že jar sa už nezadržateľne blíži. Takmer 50 žiakov a zamestnancov školy prišlo skrášliť školský areál. Hrabanie lístia a suchej trávy na svahu, čistenie okolia telocvične a multifunkčného ihriska, zametanie v okolí školy, boli hlavné činnosti, ktoré šikovné ruky všetkých zúčastnených hravo zvládli. Všade vládla príjemná pracovná atmosféra. Pán starosta priniesol sladkú odmenu a na záver si všetci pochutili na skvelom guláši. Domov všetci odchádzali s pocitom dobre vykonanej práce.
Svetový deň vody
Uvedomujeme si, že voda je naša najvzácnejšia tekutina a musíme si ju vážiť. 22. marca sme si preto v škole pripomenuli Svetový deň vody reláciou v školskom rozhlase a rôznymi aktivitami. V tento deň sme prišli všetci v modrom oblečení a symbolicky sme si pripili pohárom čerstvej vody. Veríme, že sme zvýšením povedomia aspoň malou kvapkou prispeli.
Šitie bábik
Nedávno sa štvrtácka trieda premenila na krajčírsku dielňu. Na pracovnom vyučovaní šili žiaci bábiky. Pomohla im pri tom pani Alena Pilníková, ktorá sa venuje tejto činnosti profesionálne. Pripravila materiál a strih a naučila žiakov ako na to. Všetci úlohu hravo zvládli a na záver sa mohli tešiť z vlastnoručne ušitej bábiky. Ďakujeme.
Máme v škole EXPERTOV
Žiaci našej školy boli zapojení do celoslovenskej súťaže EXPERT – geniality show. Súťažili v kategóriách: päť jazykov kultúry, tajomstvá prírody, dejiny, udalosti, umenie, ako funguje svet a mozgolamy. Spomedzi všetkých súťažiacich, ktorých bolo 12 454, sa naši najlepší traja žiaci umiestnili v prvej štvrtine. V danej kategórii získali titul EXPERT Ema Kniezová, Šimon Dobrovodský a Natália Chlustová. Dostali diplom- certifikát k titulu a pamätnú cenu. Ostatní žiaci získali účastnícky diplom. Pevne veríme, že počet expertov v našej škole bude i naďalej narastať.
Ponožková výzva
Výzva sa spája so Svetovým dňom Downovho syndrómu. Je určená všetkým, ktorí chcú prejaviť solidaritu a podporiť ľudí s Downovým syndrómom a ich rodiny. Zároveň rozširuje povedomie o tom, že práve ľudská individualita robí tento svet krásnym, pestrejším, zaujímavejším, inšpirujúcim. Dátum 21. marec nie je náhodný, pretože ľudia s Downovým syndrómom majú o jeden 21. chromozóm viac. Symbolom tohto dňa sa stali rozdielne ponožky, lebo chromozóm má tvar ponožky. K výzve sa pridali aj žiaci našej školy a v tento deň si obuli rozdielne ponožky, aby symbolicky podporili ľudí so syndrómom a vyjadrili spolupatričnosť.