Poznávacie exkurzie ku koncu školského roka sú naším unikátom. Presvedčili sa o tom po prvý raz aj mladší žiaci.
Piataci a šiestaci absolvovali exkurziu za panenskou prírodou a prímorskou kultúrou.
Cestovatelia za dobrodružstvami vyrazili v neskorých nočných hodinách a ich nadšenie neutíchalo. V Komárne sa na palubu autobusu CK FIFO nalodil sprievodca Vladko. Do nočného Maďarska, cez ktoré prechádzali smerom k Plitvickým jazerám sa miešalo nadšenie detí so šuchotom otvárajúcich sa obalov zo sladkostí. Unavení radosťou sa žiaci zobúdzali do objatia prírody Chorvátska. Ranná hygiena, obúvanie tretier, príprava batožiny. Vyrazili k jazerám, ktoré sú unikátom vo svete a právom korunované UNESCOm. Názvy všetkých 16 jazier vykrútili nohy a jazyky cestovateľov. Posúďte sami, napríklad: Okrugljak, Prošćansko, Kaludjerovac. Tyrkysová farba jazier, prírodné terasy a kaskádové vodopády učarili všetkým. Relaxom bola zážitková plavba po jazere Koziak a cesta netypickým vláčikom späť na parkovisko k autobusu.
Cestou na ubytovňu posádka utíchla, aby vzápätí po výdatnej večeri súťažili na ihrisku pri hoteli Postojna v Slovinsku.
Druhé ráno vyrazili do prístavného mesta Piran na severe Slovinska. Absolvovali prechádzku ruinami starého opevnenia s výhľadom na more. Prehliadku kláštora a baziliky minor. Užili si aj nárazy prílivových vĺn, neopísateľnú kuchyňu, prechádzky po pláži, malomestský bazar (trh).
Atmosféra dňa vyvrcholila v talianskom Terste. Elegantné námestie pri pobreží sa križovalo s rímskou históriou na pahorku nad mestom, ktorého základy vznikli v 1. storočí. Úzke uličky ponúkli kaviarne, zmrzliny, butiky s módou a krásou. Do sýta naplnení zážitkami odchádzali späť do hotela.
Absolútny šok z nádhery a poklesu teploty o desať stupňov zažili naši žiaci v Postojnej jame. Rozsiahla sieť tunelov až 120 metrov pod zemou vyrážala dych. Lustrami zdobené galérie, prírodné cencúle, krasové útvary a neopakovateľná jazda podzemným vlakom. To všetko spôsobilo zimomriavky po celom tele. V smere cesty stála už len dominanta Predjamského hradu. Unikát v podobe sídla vyhĺbeného do kamenného brala. Skalná stena a murivo spájali činnosť človeka a prírody.
Fascinovaní, vyfotografovaní, plní zážitkov sa vrátili cestovatelia na Slovensko po troch dňoch, v stredu 31. mája.
Klenoty, ktoré si z exkurzie priniesli, hmotné i nehmotné, pretvajú u všetkých účastníkov zájazdu.
Fotogaléria TU