Na konci základnej školy stojí každý žiak pred dôležitým rozhodnutím. Čo ďalej? Akú strednú školu si vyberiem? Čo by som chcel v budúcnosti robiť? Mnohí nájdu odpovede na podujatí Stredoškolák. Naši ôsmaci a deviataci sa zoznámili s ponukou stredných škôl vo svojom blízkom i vzdialenejšom okolí počas sychravého novembrového utorka v Žiari nad Hronom. Mohli sa pri jednotlivých stánkoch porozprávať s učiteľmi, ale aj so žiakmi rôznych škôl. Každý im trpezlivo odpovedal na otázky a poskytol veľké množstvo informácií. Počas prehliadky vyplnili krátky dotazník o voľbe budúceho povolania. Žiačka 9. ročníka bola vylosovaná a dostala vecnú cenu. Po návrate na Trnavú Horu sa posadili v triedach, rozložili pred seba nazbierané materiály a rozprávali sa so spolužiakmi, kto sa ako rozhodol, či nerozhodol. Držíme im palce, aby si každý vybral pre seba tú najvhodnejšiu školu!
Európsky týždeň znižovania odpadu
V rámci enviromentálnych aktivít sme si v novembri v našej škole pripomenuli Európsky týždeň znižovania odpadu. Prváci boli s pani vychovávateľkou na prieskume v obecnom zbernom dvore. Pán starosta im porozprával o rôznych zaujímavostiach, s ktorými sa stretol pri separovaní odpadu v našej obci. Potom sa vybrali na miestny cintorín, kde pri kontajneroch skúmali tabuľu o triedení odpadov. Žiaci druhého ročníka prakticky triedili drobný odpad, ktorý dennodenne vzniká v triedach a pripomenuli si možnosť odovzdania použitých zubných kefiek v našej škole. Tretiaci si z PET fliaš vytvorili vianočný stromček, ktorý vyzdobili ozdobami vyrobenými zo starých CD. Okrem toho triedili odpad do papierových kontajnerov. Piataci mali pripravený kvíz, ktorý pre nich vyrobili deviataci. Šiestaci a siedmaci sa venovali výrobe plagátikov, ktoré následne prilepili pri odpadkových košoch v triedach, aby vedeli, kam, ktorý odpad patrí. Žiaci ôsmeho ročníka riešili na hodinách literatúry typy darčekov, ktoré si dávajú zaľúbení a odpad z nich. Dúfame, že tieto aktivity v žiakoch povzbudia silu do triedenia a znižovania odpadov aj v bežnom živote.
Besedy o šikane a kyberšikane
Vo štvrtok 28. novembra sa v našej škole uskutočnili besedy, ktoré boli zamerané na prevenciu šikany. Prednášky viedla npor. JUDr. Anna Holečková z vnútorného oddelenia Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Žiari nad Hronom. Žiaci šiesteho ročníka sa venovali najmä kyberšikane. Definovali, čo to kyberšikana je, kedy sa jej dopúšťajú a aké následky má. Siedmaci sa venovali šikane ako takej. Zistili, kedy je násilie konfliktom, kedy šikanou a aké závažné následky môže mať aj fyzická, aj psychická forma šikanovania. Veríme, že si žiaci z prednášok zobrali čo najviac informácií, ktoré im budú nápomocné v ďalších školských rokoch.
Zber papiera
V mesiaci október sme podporili environmentálnu aktivitu. V škole prebiehal zber papiera. V priebehu týždňa sme spoločne vyzbierali 3750 kg.
I. trieda- 309 kg.............................................. 15,45 /žiak
II. trieda- 306 kg............................................ 17,00 kg /žiak
III. trieda- 336 kg.......................................... 13,44 kg /žiak
IV. trieda- 914,5 kg....................................... 53,79 kg /žiak
V. trieda- 982,5 kg........................................ 51,71 kg /žiak
VI. trieda- 122 kg........................................... 8,71 kg /žiak
VII. trieda- 526 kg........................................ 43,83 kg/ žiak
VIII. trieda- 167 kg...................................... 11,93 kg /žiak
IX. trieda- 87 kg............................................ 4,35 kg /žiak
Umiestnenie:
1. stupeň
- miesto- IV. trieda
- miesto- III. trieda
- miesto- I. trieda
2. stupeň
- miesto- V. trieda
- miesto- VII. trieda
- miesto- VIII. trieda
Najviac kg papiera doniesli žiaci:
1. stupeň
1. miesto- Michaela Kubášová- IV. trieda, 455,5 kg
2. miesto- Katarína Hešková- II. trieda, 179 kg
3. miesto- Adam Cibuľa- III. trieda, 108 kg
2. stupeň
1. miesto- Jakub Uhliarik- V. trieda, 713 kg
2. miesto- Gabriela Struhárová- VII. trieda, 310 kg
3. miesto- Alex Porubský- VI. trieda, 93 kg
Pod hviezdami
Naši štvrtáci sa aj v tomto školskom roku vybrali do Krajskej hvezdárne a planetária M. Hella v Žiari nad Hronom, aby si upevnili poznatky o vesmíre. Prostredníctvom videoprojekcie sa oboznámili so súhvezdiami oblohy, našou slnečnou sústavou, ale aj s princípmi striedania ročných období, dňa a noci. Veľmi zaujímavé bolo sledovať pohyb planét. Dozvedeli sa mnoho zaujímavostí o Slnku, videli čiernu dieru a Mliečnu cestu. Vďaka priaznivému slnečnému počasiu mali možnosť pozorovať oblohu a Slnko pomocou ďalekohľadov. Pre mnohých to bol nezabudnuteľný zážitok.
Poznáme svetové pozdravy?
Štvrtáci a deviataci sa rozhodli osláviť Svetový deň pozdravov zaujímavými aktivitami. Na hodine angličtiny vytvárali rollupy (plagáty), na ktorých nájdeme pozdravy napísané v rôznych svetových jazykoch. Nedržali sa len Európy, cestovali do ďalekej Ázie, Južnej Ameriky, navštívili a spoznali pozdravy exotických ostrovov. Najviac si potrápili jazyky na francúzštine a kórejčine. Aktivity boli inšpiratívne a zábavné.
Slávnostná imatrikulácia prvákov
Štvrtok 16. 11. bol pre našich prvákov veľkým dňom. Konala sa slávnostná imatrikulácia, počas ktorej ich piataci prijali medzi žiakov našej školy. Krásne vyobliekaní ukázali, čo všetko sa už naučili, zatancovali si, zaspievali a pred všetkými prítomnými zložili slávnostný sľub. Prajeme im, nech sa im darí.
IBOBOR
IBobor je online informatická súťaž, v ktorej si žiaci otestujú svoje logické myslenie, porozumenie informáciám, algoritmizáciu a matematické základy informatiky. V týždni od 6. 11. do 10. 11. 2023 prebiehalo celoslovenské kolo tejto súťaže, do ktorej sa zapojili aj naši žiaci a niektorí dokonca skončili úspešne. Žiaci súťažili každý deň v inej kategórii. Úspešní riešitelia jednotlivých kategórií sú:
Drobec (2.- 3. ročník): Oliver Dobrovodský, Stanislava Mišíková, Filip Trokšiar, Hana Rušinová
Bobrík(4.-5. ročník): Sofia Slašťanová, Michaela Kubášová, Lívia Macejková, Ella Macejková, Michal Šurka, Michal Kubáš, Matúš Mišík, Zoe Uma Karvašová, Nina Koštová
Benjamín (6.-7. ročník): Gabriela Struhárová
Kadet (8.- 9. ročník): Dorota Nemcová, Samuel Mašlár, Tobiáš Kravec, Timea Magulová
Našim úspešným riešiteľom blahoželáme a prajeme ešte veľa úspechov v ďalších súťažiach!
Literárne úspechy
Vyjadrenie vlastných pocitov, myšlienok a názorov je pre mnohých ľudí náročné. Do našej školy chodí žiačka, ktorá s tým nemá žiadny problém: deviatačka Evka Sivoková. Každoročne prispieva do rôznych literárnych, ale aj výtvarných súťaží. V tomto školskom roku sa jej podarilo dostať do zlatého pásma v regionálnej súťaži Mám svojich starkých veľmi rád. 8. novembra sa zúčastnila slávnostného odovzdávania diplomov v Centre voľného času v Žiari nad Hronom. Vo svojom príbehu písala o starej mame, ktorá si skrotila malé kuriatko. Jednoduchý príbeh plný lásky a úcty k človeku. Nebol to však jej jediný úspech. V celoslovenskej súťaži mladých autorov Mladá slovenská poviedka 2023, ktorú organizovalo Oravské kultúrne stredisko a Žilinský samosprávny kraj, získala vo svojej kategórii 1. miesto za poviedku Zákon muža. Evke k jej úspechom blahoželáme! Veríme, že bude vo svojej tvorbe aj naďalej pokračovať.
Tekvicová výzdoba v ŠKD
Posledný októbrový týždeň nám v škole vyčarovali úsmev na tvári vyrezávané tekvice. Vyrobili ich doma deti spolu s rodičmi, ale aj s pani vychovávateľkou v školskom klube. Vysvietené tekvice po zotmení ukazovali svoje čaro. Na konci týždňa si ich spoločne vyhodnotili. V školskom klube pokračovalo tekvičkovanie šitím, vypĺňaním a viazaním. Napriek tomu, že niektoré deti mali jemne pichnuté pršteky od ihly, mali radosť z vlastnoručne vyrobenej tekvičky.
Ďakujeme rodičom, ktorí pomáhali pri vyrezávaní, ale aj tým, ktorí prispeli okrasnými tekvicami.
Divadlo a masky v prvej triede
Naši prváci mali v piatok pred jesennými prázdninami netradičný deň. Učili sa v strašidelných maskách a navštívili divadielko Na traky, ktoré zavítalo do materskej školy. Dvaja leniví kocúri a prefíkaná myš ich dobre pobavili, a preto si zaslúžili veľký potlesk.
Október - mesiac úcty k starším
Úcta k starším by mala byť prirodzenou súčasťou života. Starší ľudia si ju zaslúžia, pretože vekom nadobudli rôzne skúsenosti, ktoré odovzdávajú mladším. Na starších ľudí mysleli aj žiaci našej školy, ktorí pod vedením pedagógov nacvičili kultúrny program. 22. októbra predstavili svojim starkým v kultúrnom dome, čo sa naučili. V sále zazneli básničky, pesničky, divadielko, vtipy a úryvky zo slohových prác žiakov. Slová vystriedali tance a hranie na hudobných nástrojoch.
Za krásne spestrenie nedeľného popoludnia im poďakovali starí rodičia veľkým potleskom.
Hra s vodou v 3. ročníku
Na hodine prírodovedy sa učili tretiaci o vode. Robili pokusy zamerané na kolobeh vody v prírode, vznik dažďa, rozpustné a nerozpustné látky. Vyrobili si farebný dážď, lávovú lampu a čarovali s bublinkami. Pracovali s veľkou chuťou a radosťou. Na netradičnej hodine sa prostredníctvom bádateľských aktivít toho veľa naučili.
Školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry
Hodiny slovenčiny nie sú pre žiakov vždy zábavou. Hlavne gramatika je často bojom s neviditeľným nepriateľom. Deviataci a ôsmaci dokázali, že vedia bojovať úspešne. 17. a 20. októbra sa v našej škole uskutočnilo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Najprv žiaci absolvovali online vedomostný test, ktorý bol primerane náročný. V praktickej časti mali transformovať text na správu. Táto zdanlivo ľahká úloha ich dosť potrápila. Najťažšie však bolo vytvoriť príhovor a predniesť ho pred komisiou a spolužiakmi. Dostatočný počet bodov získala deviatačka Silvia Kapustová. Postúpila do okresného kola, ktoré sa bude konať 15. novembra v Žiari nad Hronom. Všetci jej budeme držať palce!
Mesiac úcty k starším v ŠKD
S deťmi v prvom oddelení ŠKD sme si spomenuli na starších ľudí v našej obci. Spoločnými silami sme vyrobili malé pozdravy, ktoré rozdával pán starosta seniorom v kultúrnom dome pred začatím programu pripravenom deťmi materskej a základnej školy. Veríme, že naše malé pozdravy potešili tých, na ktorých špeciálne tento mesiac pamätáme.
Dni techniky
Žiaci 8. a 9. ročníka sa zúčastnili 18. októbra podujatia, ktoré organizuje Súkromná SOŠ technická v Žiari nad Hronom. Prezentovali sa tam firmy v zriaďovateľskej pôsobnosti školy, ktoré vystavovali svoje výrobky a oboznamovali žiakov o možnostiach duálneho vzdelávania. Nechýbali spoločnosti, ktoré sa zaoberajú najnovšími trendami techniky a vysoké školy s technickým zameraním. Okrem priestorov a vybavenia školy mali žiaci možnosť vidieť ukážky zariadení s virtuálnou realitou, umelej inteligencie a programovania robotických systémov. Zaujal ich aj laserový skener, tester na kovy, časovacia kocka, zariadenie na triedenie žetónov, ale aj ukážky prác študentov strednej školy. Cieľom podujatia bolo predstaviť žiakom ZŠ možnosti štúdia a uplatnenia v oblasti techniky a rozšíriť obzory pred rozhodovaním o ďalšom štúdiu na strednej škole.
Veselé drievka z ŠKD
Deti z druhého oddelenia školského klubu detí prišli domov s netradičnou požiadavkou: ,,Kto môže, nech prinesie klátik dreva.“ A tak sa to rozbehlo. Drievka pribúdali a pani vychovávateľka vytvorila z krásnych výrobkov peknú a netradičnú výzdobu, ktorá zdobí vchod do budovy školy.
Jesenná brigáda v ŠKD
V školskom klube detí sme veru nezaháľali. Zobrali sme hrable, fúrik, lopaty a krásne sme vyčistili priestory, kde sa hrávame najradšej. Zima už môže spokojne prísť. Sme pripravení.
Šarkaniáda v školskom klube
V 1. oddelení ŠKD sme sa rozhodli, že si spríjemníme štvrtkové popoludnie a pokúsime sa rozlietať našich šarkanov. Hneď po obede sme sa vybrali do Jalnej na lúku, aby sme zažili veľké dobrodružstvo. A ako sa nám to podarilo? Pozrite si fotogalériu a posúďte sami.
Účelové cvičenia
Slnečný októbrový piatok využili žiaci druhého stupňa na to, aby absolvovali praktickú časť účelových cvičení. Predchádzala im teoretická príprava, ktorá sa uskutočnila vo štvrtok. Po úvodnom nástupe pred školou prešli cez dedinu organizovaným pochodom na ihrisko Hrable. Tam sa rozdelili do tried a na stanovištiach plnili zadané úlohy. Na prvom stanovišti po rozcvičke hádzali granátom do diaľky a na cieľ. Ako je potrebné sa zachovať v situácii, keď niekto upadne do šoku? Upokojiť a stabilizovať raneného a presunúť ho do bezpečia. Prakticky si to žiaci vyskúšali na druhom stanovišti. V altánku ich čakali rozložené mapy a buzoly. Pani učiteľka žiakom ukázala, kde je geografický sever, určovali azimut a hľadali miesta na mape. Na ďalšom stanovišti vyhlásili poplach naučenými signálmi. Pod vedením pani učiteľky prešli zamoreným územím oblečení do improvizačných ochranných prostriedkov. Využili všetko, čo si doniesli. Z preliezok sa stal most ponad rozbúrenú rieku alebo tiekla pod nimi horúca láva. Na poslednom stanovišti si žiaci zopakovali zásady prvej pomoci. Vyskúšali si na karimatkách uloženie zraneného do stabilizovanej polohy. Po absolvovaní všetkých stanovíšť sa občerstvili a zahrali si loptové hry. Na záver poskytli žiaci učiteľom spätnú väzbu. Najviac sa im páčil hod granátom, prenos zraneného a loptové hry.