Plánovaný online meeting sa uskutočnil od 23. do 25. novembra. Z každej partnerskej krajiny sa ho zúčastnilo 12 žiakov a 2 učitelia.
Cieľom aktivity projektu Hra hodnôt (Games of Values) bolo prezentovať tradície a kultúru jednotlivých krajín prostredníctvom dvoch hier (aktivít), ktoré podporujú komunikáciu.
V predpríprave sme prostredníctvom dotazníkov zisťovali u žiakov druhého stupňa, ktoré tradičné hry poznajú a najradšej hrávajú. Z vyplnených dotazníkov sme vybrali s spracovali dve. Vyhralo Hádzanie kariet o stenu a hra s názvom Kde, kedy, kto, s kým, čo robili.
Na realizáciu projektu čakala učebňa informatiky, ktorá bola vybavená novými slúchadlami s mikrofónmi, výkonnejším internetovým pripojením a ďalším zariadením. Nechýbali pracovné notebooky, funkčná platforma MS TEAMS, cez ktorú stretnutie prebiehalo a desiatové balíčky pre žiakov.
Prvý deň
E-meeting začal vzájomným predstavením sa všetkých účastníkov/žiakov.
Poľskí žiaci nás previedli Únikovou miestnosťou v online priestore. Po vyriešení 10 úloh, ktoré boli zamerané na samoštúdium o poznávaní jazyka, kultúry, tradícií a pamiatok Poľska, sa žiakom sprístupnilo video s predstavením partnerskej školy.
Úniková hra: https://view.genial.ly/619409981df0270df831d81b/presentation-escaperoom
Slovinsko nás previedlo virtuálnou prehliadkou etnologického múzea.
Zamerali sa na predstavenie včelárstva. Pod názvom BEE HIVE sa skrývala umelecká výzva. Žiaci pripravovali návrhy malieb na včelie úle.
Virtuálna exkurzia etnografickým múzeom: https://www.etno-muzej.si/cebele/
Talianski partneri pripravili kvíz úloh. Spoznávali sme osobnosti talianskych dejín, zásluhy dejateľov, hodnoty a prínosy do kultúry a vzdelania. Žiaci museli čítať s porozumením, aby následne v tímoch správne a čo najrýchlejšie odpovedali na zadané otázky.
Druhý deň
Prvou prezentovanou aktivitou našich žiakov bola hra Hádzanie kariet o stenu. Pred partnermi naši žiaci vysvetlili pomocou prezentácie pravidlá a cieľ hry. Vo videu, do ktorého sa zapojili žiaci šiesteho ročníka, sme odprezentovali a názorne ukázali priebeh celej hry. Partnerské krajiny následne trávili čas hrou, o ktorej sme na e-meetingu viedli na záver hodnotiaci rozhovor.
Prezentácia: https://tinyurl.com/464krbs8
Videonávod #1 aktivita: https://youtu.be/PljmM-onslU
Druhou aktivitou partnerov zo Slovinska bol tanec Šamarjanka. Vytvorili pre nás videonávod národného tanca. Osvojili sme si jeho choreografiu a zdieľali naše tanečné kreácie s partnermi. Trend tanca pretrval po celý deň a každá prestávka sa stala ideálnou pre osvojenie si folklóru Slovinska.
Videonávod tanca Šamarjanka: https://youtu.be/hKm54vJZU8E
Taliani priniesli do online priestoru environmentálnu tému o planéte. Žiaci čítali stručné poučné texty. Talianski kolegovia si v skupinách na TEAMSE pripravili pre našich žiakov otázky z prečítaného textu. Žiaci si posilnili nielen sebavedomie vo vedení dialógu v angličtine, ale aj povedomie o potrebe ochrany našej planéty.
Druhou aktivitou sa poliaci zamerali na spoznávanie jazyka. Diskusia v poľštine, základné frázy a pomenovania, preklady do slovinského, talianskeho či portugalského jazyka dali žiakom zabrať. Museli sa naučiť rozlišovať zvuky hlások, ktoré pre nich doteraz zneli jednoznačne. Ovládať cudzí jazyk je skutočnou hodnotou. Žiaci si mnoho zapamätali a počas dňa sa snažili komunikovať so svojimi partnermi cez prekladače v ich materinských jazykoch. Počúvať slovenčinu z úst Talianov alebo Portugalcov vytváralo mnoho úsmevných momentov.
Tretí deň a zhodnotenie
Posledný deň e-meetingu sme otvorili druhou hrou. Do online priestoru sme zdieľali video s pravidlami a ukážkou hry Kedy, kde, kto, s kým, čo robili. Po odvysielaní videa naši žiaci koučovali skupiny partnerov a pomáhali im zvládnuť hru. Sami sme si napokon hru aj zahrali. Vzniklo množstvo vtipných viet, o ktorých viedli žiaci na Teamse diskusiu. Nasledujúci deň nám prišla spätná väzba od kolegov učiteľov, ktorí sa rozhodli zaradiť našu hru aj do ich vyučovacieho procesu.
Videonávod #2 aktivita: https://youtu.be/n1d0TJtnQEk
Portugalské aktivity prebehli naraz. Rozsiahla kvízová súťaž preverila čítanie a rýchle reakcie cez web kahoot a genial. Zamerali sa na národné a lokálne športy.
Na záver aktivít žiaci z Poľska viedli diskusiu medzi žiakmi v malých skupinách.
Učitelia zhodnotili aktivitu projektu Erasmus+ ako úspešnú. V pamäti najviac rezonovali tance a napĺňanie komunikačných kompetencií. Poradilo sa prekročiť ľady, vymeniť si cenné kontakty a prehlbovať partnerské priateľstvo. Portugalskí partneri boli poverení prípravou certifikátov pre zapojené školy a žiakov.
Fotogaléria z aktivít TU
Galéria diel BEE HIVE TU