Erasmus + online stretnutie študentov sa uskutočnilo od 20. do 22. apríla medzi partnerskými školami zo Slovinka, Poľska, Talianska a Portugalska. V poradí druhom stretnutí sme boli hosťujúcou krajinou ako náhrada za výmennú návštevu z marca, ktorá sa neuskutočnila z objektívnych dôvodov.
PRVÝ DEŇ
Kolegov a spolužiakov spoza hraníc sme oboznámili so všetkými aktivitami, ktoré sme počas projektu uskutočnili. Naši žiaci odprezentovali jednotlivé činnosti zhrnuté v prezentácii. Uvítacie klobúky a panely, obhliadka okolia, tvorba elementov Hry hodnôt, skalka s kameňmi hodnôt, aktivity k medzinárodným dňom jazyka a krajín Európy, múzeum hodnôt, Koleso hodnôt a video o nás.
Poľskí žiaci pripravili pre nás vyučovacie hodiny o hodnotách. V aplikácii Mentimeter sme vztýčili najpodstatnejšie hodnoty našich životov. Následne sme na ne vytvorili medzinárodný slovník hodnôt. Žiaci v skupinách priniesli definície, preklady a výslovnosť viac než dvadsiatich slov-hodnôt v piatich jazykoch.
Prvý deň sme uzavreli aktivitou SPRIEVODCA (Be a guide). Na uvítacích paneloch si žiaci jednotlivých krajín vybrali fotografie, ktoré prezentujú ich krajiny a pripravili nám k nim informácie. Ako sprievodcovia o exponátoch.
DRUHÝ DEŇ
Po prezentácii slovinských aktivít z priebehu dvoch rokov nás čakala hra Šarády. Opisovala slová bez použitia ich koreňov. Sami sme zostali veľmi prekvapení, koľko toho vieme povedať o pokore, tolerancii, rozmanitosti či zodpovednosti. Na vynaložené úsilie k práci sme nadviazali aj nasledujúci deň.
Portugalskí žiaci pripravili snímky krajiny okolia ich mesta Resende. Obrazovú pamäť sme precvičovali zapamätaním si charakteristických znakov prírody, ktoré sme v krátkom čase mali voľnou technikou kreslenia prezentovať. Zlatá rieka (Douro) a čerešňové kvety boli dominantou prác našich žiakov.
LINK
Slovenská ľudová kultúra našla svoje miesto pri tvorbe druhej aktivity našich žiakov. V prvej fáze sme v spolupráci s pani Valentíkovou nahrali video o základných krokoch folklórnych tancov. Počas prezentácie videa za sprievodu ľudovej hudby sme poskočili, zatočili sa, zaťapášovali a zavýskali. Tance boli obohatením online stretnutia a kultúry žiakov z Portugalska a Talianska, pre ktorých je slovanská tradícia nóvum.
LINK https://youtu.be/MkNVs0uYc5o
TRETÍ DEŇ
Slovinskí žiaci pokračovali vo svojej hodine o hodnotách s hrou Šarády. V následnosti na splnené zadania z predchádzajúceho dňa sme pre tentokrát používali naše telá a prezentovali sme hodnoty v krátkych scénkach. Spomedzi žiakov sa ukázali nádejné herecké talenty schopné zosobniť lásku, spoluprácu a obetavosť.
Aktívne myslenie v domácom či cudzom jazyku a rýchlosť práce s počítačom preverila aktivita Portugalcov, ktorú my poznáme pod názvom Meno, mesto, zviera vec. V portugalskom prevedení však obsahovala až dvanásť kategórií. Aplikácia StopotS spôsobila súťažné nasadenie aj u vyučujúcich.
Talianski žiaci pripravili radu snímkov, ktoré vo svojej podstate ukrývali hodnoty. Z možností sme vyberali tie správne, ktoré spĺňali daný obsah. V druhej aktivite sme podobné snímky vytvárali aj my sami. Kreslili sme ako vyzerá v našich mysliach priateľstvo, porozumenie či spravodlivosť.
Stretnutia sa zúčastnilo 70 žiakov a učiteľov. Pripojili sme sa cez platformu MS TEAMS. Pracovali sme spoločne aj v medzinárodných pracovných skupinách. V nich viedli diskusie a organizáciu žiaci samostatne. Naučili sme sa pracovať v mnohých programoch, ktoré využívajú učitelia v ostatných krajinách ako súčasť vzdelávania sa žiakov v školách.
Sme hrdí na úroveň prezentovania sa a angličtiny, ktorú v sebe pestujú naši žiaci. S očakávaním sa tešíme na posledné stretnutie tvárou v tvár na Sicílii, kde zavŕšime náš projekt prezentáciou finálnej hry Kolesa hodnôt. Plánované stretnutie sa uskutoční od 15. do 22. mája.
Fotogaléria- priestory školy TU
Fotogaléria- partneri projektu TU
Fotogaléria- aktivity žiakov TU